Články > Kalendár v Exceli

Jednoduchý kalendár v Exceli

Každý deň je iný. Geniálna myšlienka :). Ale nemyslím tým nič magické. Jednoducho každý deň má iný dátum. A na sledovanie dní sa skvele hodí kalendár.

Na webe ich existujú tisíce, kúpite si ich tlačené v obchode v najrôznejších variantách. Ak si však chcete vytvoriť svoj vlastný kalendár v Exceli, vyskúšajte napríklad kalendár na tejto stránke. Môžno budete mať aspoň inšpiráciu pre vytvorenie toho svojho "na mieru".

AKO VYTVORIŤ MESAČNÝ KALENDÁR

Jednoducho. Nie je to nič zložité. V zošite Excelu na stiahnutie sú dva kalendáre, mesačný a ročný kalendár. Mesačný kalendár je úplne jednoduchý list vhodný pre tlač vo veľkosti A5. Podľa výberu roka a mesiaca zobrazuje kalendár názvy dní v danom mesiaci. Zvýraznenie víkendov a sviatkov je pomocou podmieneného formátovania. A po malej úprave pridaním stĺpcov pre príchod a odchod tak vytvoríte kalendár ako dochádzkový list v Exceli. To je všetko.

mesačný kalendár v Exceli

ROČNÝ KALENDÁR

Vytvoriť ročný kalendár je zložitejšie. Potrebujeme vzorce poskladané z funkcií Excelu. A nie jednoduché. Ale keďže máme internet, ľahko sa dajú nájsť nejaké postupy výpočtov, stačí skopírovať. Ak chcete, môžte si napísať svoje vlastné vzorce. Záleží na vašich požiadavkách.

V priloženom súbore je v podstate jednoduchý ročný prehľadný kalendár. Podobne ako mesačný, podľa výberu roka automaticky pomocou vzorcov prepočíta čísla dní. Navyše obsahuje podmienené formátovanie pre zvýraznenie sviatkov. Jednotlivý deň v mesiaci je teda porovnávaný s dňami v zozname štátnych sviatkov. Tento zoznam štátnych sviatkov je v osobitnom liste a je možné ho jednoducho upraviť podľa potreby danej krajiny.

ročný kalendár v Exceli

POZNÁMKOVÝ BLOK V EXCELI

Keď sme už pri kalendároch, občas (často) si do kalendára zapisujeme poznámky čo treba urobiť. Kvôli tomu som si vytvoril úplne jednoduché listy pre zapisovanie rýchlych poznámok. Jasné, stačí na to hocijaký kus papiera, ale niet nad vlastnoručne vyrobený poznámkový blok. Stačí ich niekoľko vytlačiť vo formáte A5 a mať na stole po ruke. V priloženom zošite ich je niekoľko typov. Osobne používam najviac riadkový a týždenný poznámkový list.

týždenný poznámkový list v Exceli