Články > Možnosti Excelu

(Bez)mocný Excel

Tento článok je len malý blog o tom, čo dokáže Excel. Občas som sa do nejakej diskusie aj zapojil. Nikdy nebolo víťaza.

Nie som striktným zástancom akejkoľvek technológie, a už vôbec nie softwaru. Všetko má svoje silné aj slabé funkčné oblasti. Rozhoduje koncový užívateľ. Každému vyhovuje niečo iné. Podstatné je, čo s daným softwarom vyprodukujem.

ikona excel

Jednoduchý príklad, jeden týpek napíše "cool web" v poznámkovom bloku Windows, ktorý je radosť čítať. Iný programátor má sofistikovaný software nabitý funkciami, ale jeho stránky skoro nikto nečíta. To asi nie je o softe...

ČO DOKÁŽE EXCEL?

K veci, Excel je v rukách znalca famózny nástroj, v ktorom sa dá urobiť skoro všetko. Opakujem, skoro všetko. Záhradný altánok teda nie :).

Celkovo je kancelársky balík Microsoft Office bezpochyby najrozšírenejším softwarom používaným vo firmách aj v domácnostiach. V oblasti výpočtov, štatistiky, tvorby grafov, rôznych filtrácií dát, importu a exportu údajov má Excel doslova neobmedzené možnosti, ktoré bežný človek zďaleka nevyužíva. A častokrát ani nepozná.

To všetko je možno iba dôsledok toho, že sa nám nechce niečo nové naučiť. Je známe, že ak niečomu nerozumieme, tak nás to nebaví robiť. A ak nás to nebaví, tak tomu nemôžeme porozumieť (to sú múdrosti, že...).

Mimochodom, subjektívne odhadujem svoje znalosti všetkých funkcií a možností Excelu na 60% (zdá sa to málo). Využitie Excelu, ktoré som doteraz potreboval v praxi odhadujem približne na 40%.

TAK ČO S TÝM?

Je to jednoduché, stačí sadnúť na zadok a trošku študovať. Na internete je obrovské množstvo informácií, návodov a videí ako niečo urobiť. A nielen v Exceli. Podobné funkcie obsahujú aj free alternatívy, napríklad Libre Office, Google Docs a iné (je ich veľa). Každý si môže vybrať a používať čo mu vyhovuje.

Záver, stále platí aj bude, že bez práce nie sú koláče, alebo historicky známe "učiť sa, učiť sa...". Ale veď to poznáte.