Články > Jedna šablóna, tisíc produktov

Jednoduchá šablóna v Exceli

Článok popisuje ako vytvoriť jednoduchú šablónu (template) pre zobrazenie rôznych dát. Využitie podobnej šablóny je možné v skladoch, obchodoch, pre vyhľadávanie v databáze klientov, pre faktúry a podobne. Ak pridáme možnosť zobrazenia čiarového kódu EAN, máme jednoduchý systém napríklad pre skladovú evidenciu výrobkov.

Základným princípom je vyhľadávanie dát v databáze. Na to použijeme vyhľadávacie funkcie Excelu. V tomto prípade funkciu VLOOKUP (český názov SVYHLEDAT).

Zdrojový zošit s príkladom obsahuje dva hárky. V jednom je naša šablóna, druhý hárok obsahuje samotné dáta. Prehľadávanie databázy si odporúčam trochu predpripraviť. V prvom rade, nechceme zakaždým po pridaní ďalších dát ručne aktualizovať rozsah prehľadávanej oblasti. Preto si vytvoríme pomenované vzorce cez správcu názvov, ktoré si sami zistia veľkosť celej oblasti. Alebo použijeme automatický formát tabuľky.

správca názvov v Exceli

V šablóne sú zobrazené následovné dáta ako na obrázku, kde do jednotlivých buniek doplníme vyhľadané údaje z databázy.

formulár šablóny

Ako prvé zistíme, aké poradie má hľadaná položka Technics RV300X, ktorej parametre chceme zobraziť. Na to použijeme funkciu MATCH. Táto funkcia nám vráti relatívnu pozíciu hľadaného výrazu vybranyProdukt v našej databáze zoznamProduktov.

Následne do každej bunky pre konkrétny parameter zadáme vzorec pre vyhľadanie. Na to použijeme funkciu VLOOKUP. Požadovanú hodnotu dostaneme tak, že vo vzorci zmeníme číslo stĺpca, v ktorom sa má hodnota vyhľadať. Takže hodnota Čierna technika bola hľadaná v stĺpci 3, hodnota hifi veža v stĺpci 4. A tak ďalej.

bunka pre parameter

Čiarový kód EAN umožňuje jednoducho načítať skladové položky z veľkého množstva výrobkov. Nachádza sa teda aj na našej karte produktu. Samotné vytvorenie čiarového kódu EAN je jednoduché (význam použitia čiarového kódu popisovať nebudem, to je iná kapitola).

V liste databázy máme stĺpec kódu EAN. Je to bežný katalógový kód výrobku, ktorý je zobrazený konkrétnym fontom Libre Barcode 128 Text. Tento font stačí jednoducho nainštalovať a v zošite excelu vybrať tento typ písma pre vybrané dáta. Následne stačí pripojiť vhodnú čítačku čiarových kódov EAN, nakonfigurovať a na svete je jednoduchý skladový systém.

Vo vzorcoch je použitá aj funkcia IFERROR. Tá je použitá kvôli ošetreniu možnej chyby, ak nie je vybraný názov produktu. V tom prípade by vzorec parametra zobrazil chybu #NEDOSTUPNÝ.

Upravíme podľa potreby vzhľad, formáty buniek, veľkosť strany a oblasť tlače. Jednoduchá šablóna pre zobrazenie parametrov produktu je hotová.