Články > Ako dobre vizualizovať dáta

Čo je vizualizácia dát?

Ak hovoríme o dokumentoch Office, tak to znamená logické usporiadanie súvisiacich dát a objektov, ktoré sú vhodne farebne zladené. Tak, aby nebolo zbytočne narušené vnímanie samotného obsahu. Jednoducho štatistický prehľad dát. V angličtine sa pre toto usporiadanie používa názov dashboard.

ČO POTREBUJEME? AJ KISS

Zdravý rozum a logiku. V angličtine existuje výraz KISS - Keep It Simple, Stupid! Ak to vezmem od jedného konca, je zbytočné strácať čas na perfektné grafické naformátovanie tabuľky, ktorá slúži na evidenciu pracovných topánok pre zamestnancov. Myslím, že postačuje jednoduchá úprava ako na obrázku nižšie.

tabuľka evidencie obuvi

DASHBOARD PREDAJA

Naopak, je priam nutné graficky upraviť a vyladiť prezentáciu štatistiky predaja na výročnej porade vedenia firmy. Je dobré vizuálne odlíšiť jednotlivé oblasti farebným usporiadaním, typom písma, prípadne ohraničením. A možno použijete aj ovládacie prvky ako tlačidlo Button, zoznam ComboBox a podobne.

Ale hlavne nepreháňať. Ako vraví klasik - všetkého veľa škodí. Výsledná vizualizácia môže vyzerať ako na obrázkoch. Konkrétne príklady, ako možno vizualizované dáta typu dashboard usporiadať, môžte pozrieť na stránke mojej ukážky práce a referencií.

dashboard vizualizácia štatistiky predaja dashboard vizualizácia štatistiky obchodov dashboard vizualizácia štatistiky regiónov

VIZUALIZÁCIA V GOOGLI

Sklamem vás. Presný postup ako vizualizovať dáta neexistuje. Ak potrebujete inšpiráciu, zadajte do Googla heslo vizualizácia dát v Exceli, alebo v angličtine dashboard Excel a skúmajte. Možností je neobmedzene. Tu skôr záleží na grafickom cítení autora a samozrejme jeho vedomostiach.